Nové akvárium
Než si nějaké pořídíme, tak je samozřejmě potřeba mít rozmyšlené, jaké rybičky a v jakém množství chceme mít, protože budou potřebovat dostatek prostoru. Rovnou můžeme pořídit akvarijní set, protože máme jistotu, že se jednotlivé komponenty k sobě hodí a nemusíme je nikde shánět zvlášť. Velmi důležitou částí je filtrace, protože ta se nám stará o to, aby se voda nezkazila. Dnes se již filtry skládají z hub.
Prvním krokem je na dno nasypat štěrk, který však musí být speciální akvarijní. Dále sem umístíme rostliny, aby zajistili přirozený vodní ekosystém, přičemž do začátku je podpořte speciálním přípravkem, aby měli potřebné živiny. Rostliny se samozřejmě starají také o čistotu vody, což je podstatná výhoda. Dále sem můžeme přidat dekorace, které by měly být pro ryby přirozené jako je například větev, kámen a podobně. První týdny jsou nejnáročnější, aby se podařilo celý ekosystém rozjet a dobře fungoval.
Správné čištění
Když ekosystém dobře funguje, tak se nemusíme obávat, že by se voda nějak rapidně zhoršovala kvalitou. I přes to akvárium potřebuje čistit, a to v rozmezí týdne až dvou. Pamatujte také na to, že vodu znečišťují nesnězené zbytky jídla, takže rybičky rozhodně nepřekrmujte. Když se vrhneme na samotné čištění, tak se vyměňuje zhruba třetina vody. Pochopitelně nějaký ten nepořádek zůstává i na dně, k čemuž je zapotřebí zakoupit dobrý odkalovač.
Novou vodu rozhodně nenapouštějte hned z kohoutku, protože je potřeba nechat vyprchat chlór a počkat až se teploty vyrovnají. Sklo zevnitř se dá vyčistit přes houbičku. Samozřejmě nezapomínejte na filtraci, protože ta je stvořena k tomu, aby přímo nečistoty zachytávala. Když budete údržbu provádět správně, tak se můžete těšit na to, že akvárium i voda v něm bude čistá, což jistě ocení i samotné rybičky. Záleží, jak je akvárium velké, ale většinou to nezabere ani moc času.