Že jsou rostlinné klíčky zdravé, většina z nás ví. Ale už jste je zkoušeli vypěstovat doma? Klíčenírůzných semínek zvládneme lehce i v domácích podmínkách. Potřebujeme ovšem vědět alespoň pár základní informací. Nejdříve si ujasníme, kam budeme semínka dávat naklíčit. Jakou použijeme nádobu, jaké bude mít v domě stanoviště. A také jaký druh semen k našemu pěstování zvolíme.
Vhodné nádoby na klíčení
Semínka se dávají běžně klíčit do misek, sklenic i plastových lahví vystlaných vlhkou vatou nebo buničinou. Nejlepší je k tomuto účelu zvolit nádobky přímo vyrobené ke klíčení. Sklenice nebo misky na klíčení nám zajistí vyšší sklizeň klíčků, a také se postarají o lepší kvalitu. Jsou vyrobeny většinou tak, že mají více pater. Přebytečná voda odtéká do spodních částí. Nedochází k tomu, že semínka jsou ponořena příliš, snižuje se tak riziko napadení úrody plísní. Nádoby s klíčícími semeny bychom měli umisťovat na teplé místo, nikoli však na přímé sluneční paprsky! Ty by nám mohly klíčky „upražit“.
Pro začátek je nejlepší řeřicha
Pro domácí klíčení je nejjednodušší použít řeřichu setou. Její semena klíčí velmi rychle. Sklízet můžeme už za týden. Podobné to je ale také se slunečnicí, hořčicí, jetelem a vojtěškou. Další možností je použití luštěnin. Klíčení hrachu, čočky, cizrny nebo fazolek mungo. Jiné druhy fazolí nejsou ke klíčení a konzumaci za syrova vhodné. Obsahují látky, které mohou být ve větším množství v syrovém stavu jedovaté. Vzhledem k tomu se jedí fazole vařené. Obilniny můžeme zvolit též. Nejlépe nám doma vyrostou klíčky ječmene, špaldy, žita nebo ovsa. Můžeme klíčit i pohanku.
Vybraná semena se vydáváme nakupovat jen do specializovaných prodejen (zahradnictví, prodejny se zdravou výživou). Jen tak máme jistotu, že budou kvalitní. A že se jedná o semena určená k sadbě. Ta jsou často pro tento účel různými způsoby upravena.