V rodinách fungují různé modely v péči o domácnost. Často bohužel přetrvává zastaralý model, kdy se o domácnost stará pouze žena a ostatní tomu pouze přihlíží a spíše jí přidělávají práci. Jak rozdělit práci mezi všechny členy rodiny, tak aby žena, která většinou také dochází do práce, měla i volný čas a mohla se sama realizovat i mimo péči o domácnost?
· Spravedlivé rozdělení
Péče o domácnost musí být spravedlivě rozdělená mezi všechny členy domácnosti. Je několik variant, jak rozdělit činnosti spravedlivě. Buď může mít každý svoji pevnou činnost, kterou musí v určitém intervalu splnit, nebo se mohou činnosti točit dle určitého rozvrhu. Spravedlivější je druhá varianta, tím více v případě, že jsou děti dostatečně velké, aby mohly zastat práci doma. Příkladem činností, které se dají rozdělit mezi všechny je vysávání, vytírání, umývání nádobí, utírání prachu, vynášení odpadků, venčení domácího mazlíčka nebo třeba žehlení prádla (u větších dětí).
· Chce to pevný řád
Pokud opravdu chcete změnu a nechcete nadále vše dělat sama, pak musíte na novém režimu doma trvat. Prostě nadále nebudete dělat všechno sama a budete trvat na tom, že se ostatní zapojí o péči o domácnost. A to všichni. Včetně tatínka. Nebudeme křivdit všem pánům, ale právě muži mají se zapojením do domácnosti často problém. Navíc musí jít dětem příkladem a musí se zapojit do chodu domácnosti.
· Chvalte a chvalte
Chvalte všechny za odvedenou práci. Je totiž velice důležité, aby pro vás pomoc nebyla naprostou samozřejmostí, pak totiž ostatní členové také přijdou o motivaci a začnou práci flákat. Můžete také zavést systém odměn. Třeba zhodnocení po týdnu. Kdo bude mít všechno hotové, ten dostane odměnu. Odměna může být ve formě zážitku, zvýšení kapesného, dobrého jídla, které si společně uvaříte a také ve formě dobrého pocitu. Tím že zhodnotíte týdenní práci a pochválíte se, uvědomíte si také, co všechno jste zvládli udělat a kolik vás to stálo práce.