Narození dítěte je událostí, na kterou se nezapomíná. Okamžik, kdy máma uvidí poprvé své miminko, je nepopsatelný. Někdy se ale vyskytne nějaká komplikace a není možné, aby žena porodila normální cestou. Je potřeba přistoupit k takzvanému císařskému řezu. A tak, jako u všech lidských záležitostí, tak se i u této vyskytuje řada mýtů a nepravd. Jednou z nich je nemožnost kojení po tomto zákroku.
– Některé hlasy (především ty starší) tvrdí, že pokud porod neproběhl přirozeně, mléko se prostě nedostaví.
– Jiné hlasy (ty mladší) už o trochu logičtěji kojení v začátku nedoporučují, protože jsou v těle matky léky, které jí byly před a v průběhu porodu podávány.
Lékaři i porodní asistentky obě tvrzení naprosto vyvracejí. To první je nesmyslné už na první pohled, a to druhé také není pravdivé. I přesto, že žena dostávala léky proti bolesti, nemůže se miminku nic stát. Na samém začátku vypije tak málo mléka, že by se to vešlo na čajovou lžičku. Promile obsažených léků je tedy mizivé. Novorozeněti by se naopak nepodáním první dávky ublížilo, protože právě mlezivo mu dodá vše potřebné pro jeho další vývoj.
Nezapomenutelné okamžiky
Započít s kojením hned od samého počátku pomáhá i samotné rodičce. Ať už její miminko přišlo na svět jakkoliv, kojení jí pomůže ke správnému zavinutí dělohy. Kromě těchto fyzických procesů, je kojení prospěšné oběma stranám i psychicky. Jistě se mnou budou všechny ženy, které to prožily, souhlasit.
o Není nic krásnějšího, nežli absolutní blízkost a odevzdanost toho malého uzlíčku, který je na nás naprosto závislým.
A kolikrát dávat dítěti pít?Už dávno tady neplatí žádné tabulky, které kojení v mezičase zakazovaly, a naopak tím přikazovaly, aby se dítě nechávalo křičet hlady. Je to prosté – kdykoliv si řekne. Jde přeci o jeho spokojenost a tím i spokojenost celé rodiny.