Ačkoliv je řada uživatelů opatrná a neohlíží se po jiných aplikačních boxech, které nabízí pochybné programy s nebezpečím virové nákazy, tentokrát se chyba objevila i na samotném oficiálním zdroji od společnosti Google.
Na vyžádání prováděla firma Check Point, která se zabývá virovými hrozbami, šetření uvnitř Google Play a objevila tu několik desítek programů se škodlivým kódem. Nebezpečné programy byly sice velmi rychle odstraněny, ale problém spočívá v tom, že se již rozšířily mezi tisíce, možná miliony klientů.
Viry v aplikačním rozhraní se mohou chovat různě, například ukončují telefonní hovor, zamykají nechtěně obrazovku, připojují účastníka k Wi-Fi a chrlí do telefonu desítky bannerů vnucující reklamy. Jedním z nejvíce rozšířených virů a bohužel i nejvíce nebezpečných, je několik modifikací viru JavaScript Danger. V roce 2017 tvořil zhruba třiatřicet procent virových hrozeb na počítačích a mobilních telefonech v České republice.
Antivirový program si raději nainstalujte i do mobilu. Alespoň free verzi
Poslední známá modifikace JavaScript Dangeru je nebezpečná tím, že kromě napadení dat a nevyžádané reklamy s sebou přináší často i ransomware. To je speciální velmi nebezpečný škodlivý kód, který zašifruje datový obsah uvnitř mobilu nebo počítače, a ten může rozšifrovat pouze vyděrač po zaplacení výkupného. Platba výkupného se ovšem nedoporučuje, neboť dotyčný inkasuje obnos, a stejně se nic nezmění.
Dalším špekem pro majitele chytrých telefonů je virus SkyGoFree. Ten je nebezpečný v tom že se chová jako prvek aktualizace operačního systému Android, navíc se známou ikonkou, přitom jde o výkonný špehovací nástroj. Nejde ani tak o to, že sleduje výměnu dat, jde mu o to zjistit především jména a hesla do různých programů, e-shopů, bankovnictví atd. Dobrá zpráva je, že se virus objeví jako nově nainstalovaný program, který je vidět v nastavení v celkovém přehledu nainstalovaných programů. Ne vždy však dotyčného napadne po aktualizaci systému zkontrolovat instalované aplikace.