Edisonova žárovka sloužila lidstvu déle, než jedno a čtvrt století, pak byla v podstatě naráz odeslána úředníky z Bruselu na smetiště dějin. Mnozí odborníci tento krok kritizují vzhledem k tomu, že v té době nebyl trh dostatečně zásoben tzv. plnospektrálními zdroji umělého světla, které by svit žárovek zastoupily. Tehdy šlo převážně o studené odstíny LED žárovek a zářivkových trubic.
Úskalí LED diod
Klasické žárovky s wolframovým vláknem byly téměř plnospektrální, žhavení vlákna totiž vyzařovalo jak modravé chladné odstíny, tak i červené teplé, a dokonce i infračervené, a bylo možné říci, že jde o optimální osvětlení, jehož vliv na lidský organismus připomínal denní sluneční světlo. Výhodou plného spektra optického záření je jeho vyváženost – všechny složky (studené i teplé) jsou v přibližné rovnováze a tím se nenarušuje přirozený dopad na lidský organismus. Světlo totiž nevnímáme jen očima, ale má obrovský vliv i na další pochody v těle, např. na hormonální rovnováhu.
Stažením žárovek z prodeje se lidé vystavili zbytečným problémům, zvláště tehdy, nebyli-li schopni se v této problematice zorientovat. Kupříkladu příliš studené zdroje (teplota chromatičnosti nad 5000 K) se hodí spíše pro práci, kde je třeba navodit stav bdělosti, ovšem příliš dlouhé vystavování se tomuto osvětlení vede k narušení tvorby melatoninu, což může způsobit problémy se spánkem, prohloubení nerovnováhy hormonů (vzestup adrenalinu a dalších stresových hormonů), k hyperaktivitě, depresím a agresivitě.
A naopak – příliš teplé odstíny zas podporují odpočinek a útlum a nejsou příliš vhodné pro běžné pracovní aktivity v průběhu dne. Právě proto byla klasická žárovka v tomto ohledu nenahraditelná. Naštěstí se ovšem vyrábí i tzv. plnospektrální zdroje světla v podobě LED diod či kompaktních zářivek, které mohou „starý dobrý wolfram“ v žárovkách nahradit.
A co vám plné spektrum světla přinese? Především podporu nastolení opětovné rovnováhy, kdy světlo umělé napodobuje světlo denní – sluneční – přirozené. A návrat k přirozenosti je dnes obrovským trendem, nejen v tomto oboru, ale i např. ve zdravé výživě, v zemědělství, a dokonce i v některých odvětvích průmyslové výroby.