Jak získat hypotéku? Je důležité splnit hned několik podmínek. Základní podmínky pro schválení hypotéky řídí Česká národní banka, která reaguje na aktuální finanční situaci v České republice. Naposledy takto reagovala v dubnu loňského roku jako odezvu na nařízení vlády a aktuální probíhající pandemii. Podmínky se tedy i vlivem koronaviru do značné míry zjednodušily, přesto i nadále přibývá počet zamítnutých žádostí, které hovoří o opaku. Za zamítnutými úvěry je ale zapotřebí primárně vinit právě složitě nastavené podmínky a ne banky a jejich neochotu. I kdyby banky nakonec chtěli žadateli úvěr poskytnout, složitá legislativa jim to neumožní.
Jedním ze zásadních změn přišla poměrně nedávno a jedná se o změnu čerpání hypotéky. Zatímco dříve bylo možné čerpat celých 100% na nemovitost, v současné době je to jen 70%. Zbylých 30% musí mít žadatel našetřeno jako jistinu ještě před žádostí. Pokud toto pravidlo nesplní, žádost o hypoteční úvěr bude zamítnuta. Toto pravidlo se týká pouze hypoték, spotřebitelské úvěry je i nadále možné čerpat v celé výši.
Základním požadavkem pro kladné vyřízení žádosti je plnoletost. Nejvyšší hranici pro získání úvěru už zákon nijak blíže nespecifikuje. Česká národní banka však vydala pro ostatní banky doporučení v podobě nejvyšší hranice věku dlužníka, do kdy by měl být úvěr zcela placen. Tato hranice se aktuálně pohybuje kolem 65 let. Na toto doporučení však řada bankovních i nebankovních společností neberete zřetel a řídí se svými interními pravidly.
Pravidelný měsíční příjem je další s požadavků, které banka na své žadatele má. Je to vcelku pochopitelné, pokud chce dlužník splácet, musí mít z čeho. Do měsíčních příjmů žadatele je možné uvést příjmy ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti a některé instituce dokonce dovolují i příjem z pronájmu nemovitosti.