Káva, jejíž původním domovem je Africký kontinent se dnes pěstuje na plantážích. Původně divoce rostoucí keř, je velice podobný naší třešni. Dokonce i plody kávovníků jsou sytě červené až červenofialové. Na rozdíl od třešně v plodech neleží pecka, ale dvě semena. To jsou kávová zrna.
Nejběžnější odrůdy, na kterých si pochutnáváme jsou Arabica a Robussta. Všeobecně se soudí že Arabica, z Kávovníku Arabského je kávou kvalitnější, aromatičtější i chutnější. Naproti tomu Robusta má při pěstování vyšší výnosy a je méně náročná na ošetřování.
V obchodě si můžete koupit směsi těchto druhů káv a zkoušet, která vám nejvíce vyhovuje, nebo se přiklonit ke 100 % produktu toho či onoho druhu.
Příprava kávy jako nápoje je rituál sám o sobě. Tzv. Turek, nebo chcete-li turecká káva je ve skutečnosti pouze specialitou tuzemskou. V Turecku byste ji hledali stěží. Tam se káva připravuje ve speciální nádobě – džezvě. Směs jemně mleté kávy, cukru, skořice a případně kardamomu se zaleje vodou. Při pomalém zahřívání se čeká až nápoj spění. Odstaví se a počká až pěna klesne. Pak se znovu zahřívá. Tento proces se zpravidla opakuje 4krát. Pozor, voda nesmí zavařit. Pokud se káva připravuje při smuteční záležitosti, připravuje se bez cukru a koření.
Řada z konzumentů si oblíbila tzv. Instantní kávy. Důvodem může být rychlost a jednoduchost přípravy. Nepotřebujete žádné speciální přístroje či filtry. Jednoduše zalejete Instantní kávu horkou vodou. Zamysleli jste se, jak se tato káva vyrábí?
Jsou dva způsoby výroby suché Instantní kávy. Oba však pracují se stejným způsobem připraveným polotovarem. Tím je výluh z kávovníku, který vznikne za vysokých teplot a je prudce ochlazen na 4ost. Tento výluh se následně suší. Sušení probíhá zmíněnými dvěma způsoby. Prvním je mražení. A druhým způsobem je sprayování. Kávový extrakt se rozpráší do jemné mlhy a ta se horkým vzduchem vysuší.
A ještě jedna zajímavost k Instantní kávě. Je to už přes 100 let, přesněji se to stalo roku 1910, kdy Georg Constant Washington obdržel první patent na výrobu Instantní kávy. Jinak autorství vynálezu této pochoutky se přisuzuje japonsko-americkému chemikovi Satori Kato.