Textilní průmysl je druhý největší znečišťovatel
Textilní průmysl je druhým největším průmyslovým znečišťovatelem. Překonává jej pouze ropný průmysl. Jako spotřebitel módy byste měli vědět, že vaše rozhodnutí o koupi textilu má zásadní dopad na životní prostředí.
2. V 50% všech oděvů
3 bilióny kusů oděvu se vyrábějí za rok. 50% materiálu zhotoveného na světě je z bavlny.
3. Bavlna neroste na stromech
Ať už už se jedná konvenčně vyráběnou nebo organickou, žádná nepochází ze stromu. Bavlníková rostlina je keř. Existuje 51 různých druhů těchto keřů. Pouze 4 z nich jsou vhodné pro výrobu textilií.
4. Pouze 1% bio bavlny na celém světě
Pouze 1% z celkové produkce bavlny je ekologicky udržitelné, to znamená, že se jedná o ekologické zemědělství. 75% této bio bavlny pochází z Indie. Pro její výrobu se používají přírodní hnojiva místo umělých prostředků. To má prospěch pro půdu, která není tak silně znečištěná. Také pracovníci pracující v ekologickém zemědělství přicházejí do styku s menším množstvím toxinů.
5. Ekologická bavlna často pochází od malých zemědělců
V současné době jsou zemědělci malé farmy, které pěstují organickou bavlnu, protože si nemohou dovolit chemikálie, nebo se z náboženských důvodů zřekli jejich užívání. Zemědělci, kteří se spoléhají na konvenční pěstování druhů GMO bavlny, jsou často v dluzích, protože musí nakupovat drahé pesticidy, hnojiva a semena. V důsledku toho se pomalu stávají ochotnější přejít na zemědělství s organickou bavlnou.
6. Semena pro organickou bavlnu jsou levnější
Na rozdíl od konvenční bavlny z GMO, ta organická produkuje semena, ze kterých mohou růst nové rostliny. To šetří zemědělcům peníze na osivo. Semena GMO rostlin jsou použitelné pouze jednou, protože jsou zničeny použitím pesticidů.
7. Konvenční rostliny jsou ošetřeny pesticidy a insekticidy
Při pěstování GMO bavlny je rostlina ošetřena v životním cyklu přibližně 8 000 různými pesticidy. 25% všech insekticidů používaných na celém světě a 11% všech pesticidů se používá k pěstování bavlníkových rostlin. Ve skutečnosti však představuje produkce bavlny pouze 2,4% světové zemědělské půdy.
8. Jak bojovat proti škůdcům v ekologickém zemědělství?
Vysoké užití hnojiv a pesticidů při konvenčním pěstování je nezbytné, zejména kvůli převládající monokultuře, která podporuje šíření škůdců. U ekologického zemědělství se sází na různé strategie, jako například zasazení slunečnic mezi bavlníkové keře. Slunečnice mají škůdci ještě raději. Také se praktikuje rotace plodin ekologického zemědělství, to pomáhá udržet počet škůdců v nízkém počtu.
9. Bio bavlna: je ji příliš málo
Vzhledem k tomu, že pouze 1% bavlny pěstované na celém světě je ekologické, je trh v současné době neschopný uspokojit stávající potřeby. Různé společnosti proto přijaly iniciativy, aby vzdělávaly zemědělce na podporu ekologického zemědělství.